baner 915x200px-cyfryzacja

CZYM JEST NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA?

Proces cyfryzacji polega na zmianie sposobu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy. Niesie to za sobą ogromne możliwości dla nadawców, którzy obecnie są ograniczenie parametrami technicznymi. Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Czym jednak nam przysłuży się ta zmiana? Aktualnie mamy dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji analogowej, za pośrednictwem której możemy oglądać program 1, 2 i 3 Telewizji  Polskiej, a także TVN i Polsat. Proces cyfryzacji rozpoczyna się już w listopadzie, a ostateczne wyłączanie sygnału analogowego nastąpi nie później niż 31 lipca 2013r. Po wyłączeniu nadajników analogowych korzystanie z dostępnych programów nadal będzie możliwe, pod warunkiem zaopatrzenia się w odpowiedni dekoder bądź telewizor z wbudowanym tunerem. Dla odbiorców zmiana ta wiąże się z samymi korzyściami. Przede wszystkim bez dodatkowych opłat uiszczanych na rzecz operatora telewizji satelitarnej czy kablowej, będziemy mogli cieszyć się szeroką ofertą programową nadawaną w doskonałej jakości HD. Dodatkowo bezpłatna oferta programowa znacznie się poszerzy, aż do kilkudziesięcu programów:

 

programy dvb-t

 

Ponadto nadawanie cyfrowe gwarantuje:

  • Lepszą jakość obrazu i dźwięku
  • Możliwość odbioru kanałów w wysokiej rozdzielczości HD (High Definition Television)
  • Nadawanie obrazu w różnych formatach (standardowy 4:3 i panoramiczny 16:9)
  • Równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych i dodatkowych danych, takich jak napisy dialogowe
  • Możliwość odbierania kanałów dotychczas dostępnych jedynie dla abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej
  • Dostęp do usług interaktywnych, takich jak wypożyczalnia filmów na żądanie (VoD) czy rozbudowany przewodnik po kanałach
  • Możliwość odbioru przenośnego i ruchomego

Jak przełączyć się na naziemną telewizję cyfrową? 

To właśnie dzięki DVB-T widz będzie mógł wybrać podczas oglądania filmu w telewizji, czy chce obejrzeć materiał z polskim lektorem, czy może woli oryginalną ścieżkę dźwiękową z napisami dialogowymi. Posiadacze zestawów kina domowego z pewnością będą zadowoleni z dźwięku przestrzennego, a właściciele nowoczesnych telewizorów odetchną z ulgą, gdy zobaczą obraz oferowany domyślnie w panoramicznych proporcjach i jakości HD. 

Co, równie istotne pierwsze trzy multipleksy programowe będą dostępne za darmo. Z kolei jednym z najłatwiejszych i najtańszych rozwiązań, aby oglądać telewizję cyfrową DVB-T, jest zakup dekodera.

Jak wybrać dekoder?

Dekoder do obsługi DVB-T musi mieć odpowiednie parametry, aby prawidłowo odbierać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy urządzenie spełnia wszystkie wymogi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:

  • wizja: obsługa formatu SDTV i HDTV, kodowanego w systemie MPEG-4 (H.264/AVC)
  • fonia: obsługa formatów mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1, kodowanego w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)

CYFRYZACJA 

 

baner 215x215px-cyfryzacja

 

Czytaj więcej...