Aktualności

W telewizji naziemnej pojawi się standard
DVB-T2/HEVC, konieczna wymiana telewizora lub przystawka

W Polsce szykowane jest wprowadzenie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że użytkownicy korzystający z takiej formy transmisji sygnału będą musieli zakupić nowy model telewizora obsługującego DVB-T2/HEVC lub odpowiednią przystawkę. - Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2/HEVC da konsumentom nowe możliwości. Będzie to szansa na pojawienie się nowych kanałów na multipleksach, a także zwiększenie jakości, przynajmniej niektórych, do standardu 4K. Od początku 2020 roku nie ma możliwości sprzedawania telewizorów, które nie obsługują kodeka HEVC, natomiast od 2021 roku nie będzie możliwości sprzedawania bez technologii HbbTV 2.0.1, która pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła multimedialnym możliwościom DVB-T2 - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski z UKE.

Image
Image

TVN we współpracy z Emitel uruchamia testy DVB-T2/HEVC w Gdańsku

TVN S.A. oraz Emitel S.A. rozpoczęły etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC w Gdańsku. Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.

Image

Sygnał DVB-T2 w Polsce

DVB-T2 to skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting - Terrestial Second Generation, czyli standard naziemnej cyfrowej transmisji wideo drugiej generacji. 1 grudnia 2019 roku weszło w życie nowe rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Co to oznacza dla posiadaczy telewizorów i tych osób, które planują w zakup kolejnego telewizora? Wyjaśniamy.

Zgodnie z opublikowanym 20 stycznia komunikatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Konsumenci powinni się upewnić podczas zakupu nowego telewizora, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.